Jak Vytvořit Technologickou Mapu Lekce

Jak Vytvořit Technologickou Mapu Lekce
Jak Vytvořit Technologickou Mapu Lekce

Video: Jak Vytvořit Technologickou Mapu Lekce

Video: Jak Vytvořit Technologickou Mapu Lekce
Video: Manuál - Jak vytvořit myšlenkovou mapu 2024, Duben
Anonim

Podle nového FSES musí mít učitel schopnost nejen vytvořit osnovu lekce, ale také ji navrhnout ve formě technologické mapy. Tento koncept je vypůjčený z oblasti průmyslové technologie a jeho aplikace v moderní metodice vám umožňuje modernizovat proces učení a zkrátit čas učitele na přípravu na hodinu.

Jak vytvořit technologickou mapu lekce
Jak vytvořit technologickou mapu lekce

Technologická mapa umožňuje navrhnout vzdělávací proces. Úkolem učitele při jeho tvorbě je ukázat v procesu učení tzv. Přístup k aktivitě. Při popisu každé fáze lekce ve vývojovém diagramu navrhne učitel své vlastní aktivity a zamýšlené akce studentů. Níže jsou uvedeny požadavky na technologickou mapu lekce v základních ročnících a je uveden popis její struktury.

Moderní nápady na lekce (tj. Požadavky na lekce):

- účel a cíle lekce jsou stanoveny jasně a konkrétně;

- hlavním cílem je dosáhnout konkrétních výsledků (univerzální vzdělávací akce);

- žáci jsou motivováni k práci na hodině;

- obsah lekce souvisí s osobní zkušeností studentů;

- v lekci byla vytvořena problémová situace;

- obsah lekce odpovídá cílům a záměrům: v případě potřeby je využit potenciál učebních materiálů - doplňkový materiál;

- sleduje vztah mezi aktivitami studentů na hodině s cílem (dosažení plánovaných výsledků);

- byly vytvořeny podmínky pro samostatnou práci studentů;

- jsou zohledněny požadavky SanPin;

- ve třídě učitel vytváří podmínky pro formování hodnotící činnosti a reflexe studentů.

Struktura WPS:

1. Cíl, kterého chce učitel na lekci dosáhnout (je uveden pouze jeden cíl, neměl by být zaměňován s pojmem „cíle lekce“). Je-li to možné, je uveden problém (tj. Myšlenka) lekce, cíle lekce (způsoby dosažení cíle). Plánované výsledky lekce (vytvořené v lekci UUD) - používají se slovesa v neurčité podobě (viz FGOS). Použité vzdělávací technologie a metody (včetně technologií na ochranu zdraví). Použité výukové nástroje (elektronické a tištěné zdroje, učebnice, studijní průvodci, vizuální pomůcky, vybavení).

2. Průběh lekce. Vytvoří se tabulka se dvěma sloupci. První sloupec se nazývá „Činnosti učitele“(během každé fáze lekce musíte krátce popsat činnosti učitele pomocí slov jako: „organizuje, tvoří, čte, přispívá, pomáhá“atd.). Druhý sloupec je „Aktivita studenta“(lze jej popsat slovy: „číst, analyzovat, vytvářet předpoklady, zobecňovat, souhlasit“atd.). Na konci každé fáze lekce učitel nutně organizuje kontrolní a hodnotící aktivity studentů a studenti provádějí sebehodnocení vzdělávacích akcí a výsledků.

Průběh lekce sestává ze 4 hlavních fází, které se musí promítnout do mapy. Učitel může každou fázi rozdělit na menší, podle jeho vlastního nápadu. Je nutné popsat akce, nikoli zamýšlené odpovědi studentů. Přímá řeč by měla být používána co nejméně, pouze pokud je nemožné ji nahradit popisným obratem.

Fáze 1. Prohlášení o vzdělávacím problému. Učitel vytváří problémovou situaci a organizuje akce studentů tak, aby problém sami formulovali (pokud je to možné). Spolu s učitelem určují děti téma lekce. Probíhají revize současných znalostí a dovedností dětí, které budou nezbytné k řešení formulovaného problému.

Fáze 2. Organizace kognitivních činností. Učitel a studenti plánují práci na lekci. V průběhu provádění speciálních úkolů se objevují nové znalosti, formuje se UUD, řeší se dříve formulovaný problém atd.

Fáze 3. Konsolidace a začlenění do znalostního systému. Učitel organizuje nezávislé aktivity studentů zaměřené na upevňování, zobecňování, přijímání, včetně nových znalostí nebo dovedností v systému existujících znalostí, sebeovládání a sebeúcty atd.

Fáze 4. Reflexe vzdělávacích aktivit v hodině. Korelace cíle stanoveného na začátku lekce s plánovanými výsledky. Diagnostika dosažení plánovaných výsledků. Sebehodnocení aktivit studentů (a učitelů) ve třídě. Konečné výsledky řešení problému (nebo problému s učením) formulované na začátku lekce. Praktická aplikace nových znalostí a dovedností.

Doporučuje: